В днешно време едни от най-ефективните системи за производство на енергия за бита са слънчевите колектори. Те се състоят от вакуумни тръби, като принципа им на работа е подобен на този на термоса.
Тръбите са двустенни, като пространството между тях е вакуум. Външната стена на стъклото е направена от боросиликатно стъкло, което е с изключително малко съдържание на желязо и позволява на около 98% от слънчевите лъчи да преминат през него. Вътрешната стена на стъклото е покрито със специално оптично покритие, което усвоява приблизително 94% от слънчевата енергия и само 6% са неусвоените, т.е. загубите. В края на тръбата остава малко пространство между външните и вътрешните слоеве, след което вследствие на високата температура те се сливат. Извършва се така наречения евакуационен процес, при които се изпомпва всичкия въздух от тръбата, така че между двете стени се създава ефекта на термоса. Той осъществява трансфера на топлината и възпира разпространението й навън, защото в противен случай топлината би излетяла в атмосферата. Преобразуваната слънчева енергия в топлинна се абсорбира и транспортира от газове или течности в тръбата взависимост от типа колектор.
Двата основни типа слънчеви колектори са: с технология „Heat Pipe” и с термосифон.
Колекторите с технология „Heat Pipe” работят на принципа със „сухи“ тръби.
Сърцевината на вакуумните тръби се състой от медни такива, които пък са пълни с топлопреносен газ, който служи за предаването на топлината към главната медна тръба. Най-често тези колектори се използват при затворените системи с налягане, като при тях водата се задвижва с помощта на помпа. Това е предпоставка слънчевия колектор да се поставя на по-ниско ниво от водосъдържателя.
Слънчевите колектори с термосифон пък работят на принципа „мокри тръби“ и са за системи без налягане или с други думи те са отворени системи. Термосифонните тръби са пълни с течност, в повечето случай вода, която играе ролята на абсорбатор на слънчевата енергия. Тук се използва естественото свойство на горещата вода да се изкачва сама нагоре, а охладената слиза надолу, като по този начин непрекъснато циркулира между слънчевия колектор и водосъдържателя.
За да възникне така нареченото явление термосифон трябва резервоара да бъде инсталиран в горната част на колектора.
Използването на слънчеви колектори е както безопасно за хората, така и за природата, но също е и средство, което намалява разходите в домакинствата за електроенергия.